Szilágyi-Kósa Anikó:    “Da mus man mingehn an den Edelmansis trune…” : A vöröstói németek 300 éve, 1723-2023

„A betelepülés 300. évfordulójára készített könyv borítóját és lapjait nem díszíthettük volna méltóbban, mint a Budapesti Műszaki Egyetem hallgatóinak és oktatóinak rajzaival, amelyek a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének vöröstói műemléki felmérésén készültek 2002-ben. A felmérés vezetői Marótzy Katalin és Moscu Katalin voltak, résztvevői: Barna Orsolya, Durbák Eszter, Farkas András, Fábián Viktória, Gorka Judit, Kelemen Bálint, Krekács Linda, Lamm Péter, Mehrl Nándor, Mezei Kata, Munkácsi Zsófia, Pauler Brigitta, Péntek Márton, Régner Kinga, Szauer Zsófia, Tyukász Anna, Veszelik Viktória.  Nagyon köszönjük, hogy a rajzokat rendelkezésünkre bocsájtották és azok által mindannyian új perspektívából szemlélhetjük Vöröstó épített örökségét.”

„Vöröstó településen másodszor indult el az élet, amikor 300 éve, 1723 tavaszán észak-badeni frank telepesek érkeztek a faluba. Az 1000 kilométerről, viszontagságos úton, az újrakezdés reményével telve érkezett új lakók nemcsak a korábbi, középkori falu nevét őrizték meg (saját anyanyelvükhöz igazítva azt) hanem tiszteletben tartották és megjelölték a középkori falu határait és szent helyeit is. Kitartó munkájukkal, katolikus hitükkel, szakrális kisemlékeikkel, igényes portáikkal, vidám díszítő kedvükkel belakták a települést, és olyan építészeti gazdagságot hoztak létre, amelynek ma csodájára jár az ország.

Most, amikor 300 évvel a „svábok” érkezése után a falu története újabb fordulóponthoz érkezett, az anyanyelvüket vesztett régi és a távolról érkező új lakók, és persze a faluba látogatók reményeink szerint szívesen olvassák el a falu történeteit, amelyeket egykori lakói, tanítói, anyakönyvei és tulajdonnevei, Írott és szóbeli források őriztek meg nekünk.  Erre a felfedezésre hív mindenkit a könyv címében szereplő, a falu határában található Edelmansis-prune, amely évszázadokon át az élet forrása volt Vöröstón…”

Szilágyi-Kósa Anikó

Köszönjük szépen a szerzőnek, Szilágyi-Kósa Anikónak, hogy a könyv egy példányát könyvtárunk számára ajándékként felajánlotta!

Bibliográfia leírás:

“Da mus man hingehn an den Edelmansis prune…” : a vöröstói németek 300 éve, 1723-2023 / Szilágyi-Kósa Anikó. – Vöröstó   :  Német Nemzetiségi    Önkormányzat Vöröstó,  2023. – 164 p.  :  ill.  ;  22 cm
Bibliogr.: p. 142-148.
ISBN 9786150176314