Living Danube Limes - nemzetközi konferencia

2021. szeptember 7–8.

Nemzetközi konferencia

„Potential of Historic Storytelling along the Roman Danube Limes”

Résztvevő oktatók:

Dr. Mezős Tamás, Dr. Vukoszávlyev Zorán, Dr. Kovács Máté Gergő

További infó:

Living Danube Limes – nemzetközi konferencia

A konferencia részletes programja elérhető itt.

Együttműködő partnerek:

Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara (University of Novi Sad, Faculty of Technical Sciences), Kremsi Dunai Egyetem (Danube University of Krems)

Támogatók:

Az Interreg „Duna Transznacionális Program” az Európai Unió által finanszírozott program, melynek célja a Dunai régióban létrejövő erősebb regionális integráció elősegítése érdekében különféle együttműködések támogatása. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

RÉSZLETES LEÍRÁS:

Az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Kara (University of Novi Sad, Faculty of Technical Sciences), a Kremsi Dunai Egyetem (Danube University of Krems) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kar Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke együttműködésében, 2021. szeptember 7–8. közt nemzetközi, online konferencia került megrendezésre, melynek témája a Duna-menti római kori történeti helyszínek építészeti, régészeti és turisztikai értéke és összekötő ereje napjainkban.  A szinpózium a, „Living Danube Limes” című Interreg Duna Transznacionális Projekt első nemzetközi konferenciája „Potential of Historic Storytelling along the Roman Danube Limes” címmel.

A tudományos fórum „Roman Frontiers & their Presentation in the 21st Century”, „Ships and Roman riverline Traditions”, „UNESCO World Heritage” és „Storytelling & Museums in the 21st Century” című szekciók mentén vizsgálta egy vonalmenti történeti struktúra kortárs bemutatási és „történetmesélési” lehetőségeit, nemzetközi áttekintésben.

A konferencia előadói közt tisztelhette René Ployer-t, aki a Dunai Limes világörökségi lehetőségeiről adott elő, az amerikai Craig Caldwellt, illetve Rob Collinst, aki a Hadrianus-fal értékeiről tartott előadást.

A konferencia magyar hozzájárulásaként a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke társult partnere, a Banner János Régészeti Alapítvány képviseletében Vicze Magdolna szólt Százhalombatta tudástranszfer lehetőségeiről. A programot szakértőként is segítő, az UNESCO dunai limes nevezés előkészítésében meghatározó szerepet játszó Wollák Katalin a világörökségi nevezés tanulságairól, Tanszékünk professzora Mezős Tamás műemlékvédelem-bemutatás témájában adott elő.